s/y „BARLOVENTO II”

1-SAM_3360 2-SAM_2654 3-DSC_1623

„BARLOVENTO II” POD BIEGUNEM PÓŁNOCNYM !

Dotarła do nas znakomita wiadomość. Nasz przyjaciel i honorowy członek klubu „Zejman” kpt. Maciej Sodkiewicz sięgnął po żeglarski rekord, docierając jachtem „Barlovento II” najdalej w historii żeglarstwa na północ kuli ziemskiej. Oto informacja spoza koła podbiegunowego:

Polacy rekordzistami świata w żegludze na północ!

6 sierpnia 2015 r. o godzinie 17.17 jacht Barlovento II pod dowództwem kapitana Macieja Sodkiewicza osiągnął rekordową dla światowego żeglarstwa pozycję 82°37’N. Pobił tym samym rekord ustanowiony w 2012 roku przez rosyjskiego kapitana Daniła Gawriłowa, który na jachcie Piotr I dopłynął na szerokość 82°19’N.

Rekordowy rejs odbywający się w ramach projektu SEKSTANT EXPEDITION Lodowe Krainy 2014-2015 rozpoczął się w Longyearbyen, skąd zwycięska, dziewięcioosobowa załoga wyruszyła 26 lipca. Celem wyprawy była eksploracja północno-wschodnich terenów Spitsbergenu, połączona z próbą dopłynięcia na północ tak daleko, na ile tylko okaże się to możliwe. Ustanowienie rekordu nie było łatwe. Załoga musiała najpierw dostać się do wschodniej części archipelagu Svalbard. Po zatrzymaniu przez zbity pak lodowy na północ od Ziemi Północno-Wschodniej (jednej z dwóch dróg prowadzących na wschód), kapitan Sodkiewicz postanowił przebić się przez cieśninę Hinloppen (drugą możliwą trasą). Jednak i tu, mimo optymistycznych map lodowych, pak okazał się niemożliwy do pokonania. Dopiero ponowna próba przebicia przez zwarte pole lodowe przy Ziemi Północno- Wschodniej zakończyła się sukcesem. Jacht przez wiele żmudnych godzin metr po metrze przebijał się przez lód, wreszcie się udało i mógł na żaglach popłynąć po rekord.

Tegoroczna edycja projektu Lodowe Krainy SEKSTANT EXPEDITION skupiła się wokół Spitsbergenu. W czasie pierwszego z trzech etapów, który rozpoczął się 10 lipca, załoga poznawała piękno zachodniej części archipelagu Svalbard. Aktualny, drugi, potrwa do 15 sierpnia, po czym nastąpi wymiana załóg i eksploracja południowego Svalbardu, z zakończeniem wyprawy w Tromso 29 sierpnia. Patronat honorowy nad wyprawą objęli marszałek województwa pomorskiego, prezydent Tczewa, prezydent Gdyni, Pomorski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna.

Jak wielu z Was pamięta w „Zejmanie” co roku odbywa się finał Zlotu „Próchno i Rdza” organizowanego właśnie przez Macieja. Jest szansa, by wielka, wspaniała, żeglarska rodzina zawitała powtórnie do „Zejmana”. Trzeba jednak do tego czasu przygotować główną salę klubu na przyjęcie gości. Przyjmujemy już zapisy do brygady adaptacyjnej. ZAPRASZAMY! Tel. 669070557.

Do zobaczenia!

 

Źródło: Klub Morza „ZEJMAN”

xxx

 

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam!

Dodaj komentarz