EUROPEJSKIE DNI MORZA

EUROPEJSKIE DNI MORZA
Co roku (od 2008 r.) w dniu 20 maja w całej Unii Europejskiej obchodzimy Europejski Dzień Morza. To święto, które odbywa się w formie warsztatów, dni otwartych w muzeach, oceanariach, projektów szkolnych i wiele innych. Dzień ten jest jedyną w swoim rodzaju okazją, aby zebrać w jednym miejscu całą morską społeczność, podsumować postępy i skoncentrować uwagę na pomysłach i priorytetach, które pojawią się w przyszłości. Z tej okazji organizowana jest także konferencja, która jest miejscem spotkania zainteresowanych stron reprezentujących wszystkie sektory morskie w celu omówienia możliwości i wyzwań dla regionów nadmorskich oraz sektorów gospodarki morskiej w całej Europie. Tegoroczne spotkanie odbywa się w Turku (Finlandia), w dniach od 18 do 19 maja. W sesji otwierającej wydarzenie udział brał komisarz ds. środowiska w Komisji Europejskiej Karmenu Vella.

– Na całym świecie obecnych jest coraz więcej możliwości pozwalających na rozwój sektora morskiego. Kraje Unii Europejskiej znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania tej branży. Nasze zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju daje nam przewagę konkurencyjną, co otwiera globalne możliwości biznesowe – powiedział Karmenu Vella.

Premier Finlandii, Juha Sipilä dodał dodał zaś, że celem kraju jest stać się prekursorem w dziedzinie biogospodarki i ekologicznych technologii do roku 2025.

– Zrównoważone rozwiązania przyspieszają wzrost eksportu i zatrudnienia – powiedział Juha Sipilä. – Dzięki lepszym regulacjom możemy zwiększyć inwestycje, które przyczynią się do wzrostu gospodarczego. W tej chwili jesteśmy również w trakcie przygotowywania Narodowego Planu Rozwoju na rzecz rozwoju biogospodarki, aby wykorzystać potencjał tego sektora – dodał.

Podczas konferencji głos zabrał także burmistrz Turku Aleksi Randell.

– To zaszczyt, że Turku może gościć największe, europejskie wydarzenie. Projektujemy i budujemy najbardziej przyjazne dla środowiska statki wycieczkowe na świecie i będziemy nadal aktywnie wspierać pracę w kierunku rozwoju w regionie Morza Bałtyckiego – powiedział Randell.

Na odbywającej się w Turku konferencji, na ponad 1000 uczestników czekać będzie 21 warsztatów, 5 sesji tematycznych (Investing in blue growth, Improving ocean governance, Boosting skills development, Harnessing clean energy and Facilitating joint action) oraz dwa panele „Leadership Exchange”. To dwudniowe wydarzenie organizowane jest przez Komisję Europejską we współpracy z Turku i rządem fińskim.

AL, rel (European Commission)

Ilustr.: European Commission

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam!

Dodaj komentarz