GDYNIA ŻEGLARSKĄ STOLICĄ ŚWIATA

GDYNIA ŻEGLARSKĄ STOLICĄ ŚWIATA
Blisko 500 zawodników z 76 państw, 125 trenerów, 8 konkurencji i 8 dni rywalizacji. Tak będą wyglądały Mistrzostwa Świata Juniorów ISAF, które w lipcu w 2019 roku odbędą się w Gdyni. Miasto z morza i marzeń otrzymało prawa do organizacji największego młodzieżowego wydarzenia roku 2019. To wielki sukces Gdyni – żeglarskiej stolicy Polski, która już od 16 lat organizuje największe młodzieżowe regaty w kraju.
Gdynia żeglarską stolicą świata
Mistrzostwa Świata Juniorów (2019 Youth Sailing World Championships) będą największymi młodzieżowymi regatami świata w 2019 roku. Na Zatoce Gdańskiej wyznaczone zostaną 3 trasy, na których odbywać będzie się walka w 8 klasach. Jestem dumny, że udało się nam pozyskać imprezę światowego formatu. Natura obdarzyła nas świetnymi warunkami, dlatego zawsze staramy się je wykorzystać. Jestem przekonany, że staniemy na wysokości zadania i zorganizujemy wzorowe regaty – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Juniorzy w Gdyni powalczą o medale w najbardziej prestiżowych klasach, takich jak 420 kobiet, 420 mężczyzn, 29er kobiet, 29er mężczyzn, Laser Radial kobiet, Laser Radial mężczyzn, RS:X mężczyzn, RS:X kobiet, katamaran Nacra 15 (klasa przygotowawcza do klasy olimpijskiej Nacra 17). Każda klasa rozegra 11 wyścigów. Jeden kraj będzie mógł wystawić jednego zawodnika (załogę) w danej konkurencji.
Bogate doświadczenia miasta z morza i marzeń
Doświadczenie, infrastruktura i dynamiczny rozwój projektów żeglarskich zadecydowały o przyznaniu Gdyni praw do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów. Proces aplikacji trwał kilkanaście miesięcy, a jego zwieńczeniem była prezentacja miasta, która odbyła się 8 lutego w Southampton. Do ostatniego etapu negocjacji wybrano Szanghaj (Chiny), Lelystad (Holandia) i Gdynię (Polska). Międzynarodowa Federacja Żeglarska ISAF wybrała miasto z morza i marzeń. Z tak bogatym doświadczeniem Gdynia jest doskonale przygotowana do organizacji najważniejszych juniorskich wydarzeń żeglarskich. Świetna baza w połączeniu z lokalizacją i warunkami pogodowymi pozwolą stworzyć fantastyczne mistrzostwa świata. Cieszę się na współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim i miastem Gdynia – mówi Alistar Dickson, dyrektor World Sailing Events.
Gdynia na pozytywny wizerunek sportowego żeglarstwa pracuje od dawna organizując od 16 lat największe w Polsce regaty Volvo Gdynia Sailing Days, w których co roku udział bierze blisko 1000 żeglarzy. W Gdyni regularnie odbywają się również duże wydarzenia żeglarskie, takie jak Operacje Żagiel, Zlot Żaglowców Tall Ships Races czy The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się u nas po raz drugi – miasto gościło najlepsze nadzieje żeglarstwa w 2004 roku. Pamiętam jak tytuł mistrzyni świata w klasie Mistral zdobyła w Gdyni Zofia Klepacka – późniejsza medalistka igrzysk olimpijskich w Londynie. Jestem pewien, że w Gdyni odkryjemy wiele talentów żeglarstwa – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Żeglarskie profity
Gdynia posiada doskonałą infrastrukturę do organizacji międzynarodowych regat, jednak nowe wyzwanie organizacyjne przyniesie dodatkowe szanse na rozwój aktualnej bazy żeglarskiej. Wydarzenie będzie również doskonałą okazją do promocji miasta na arenie międzynarodowej i wzrostu popularności dyscypliny. Na imprezie skorzystają również mieszkańcy, lokalni przedsiębiorcy i turyści.
Największy morski amfiteatr
Żeglarze podczas regat w Gdyni są w zasięgu wzroku, a trasy regatowe podziwiać można z najpiękniejszych punktów miasta – Bulwaru Nadmorskiego, Kamiennej Góry, Skweru Kościuszki i plaży Śródmieście. Dzięki temu szeroko pojęte żeglarstwo cieszy się tu ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, turystów, mediów czy inwestorów.
Gdynia.pl

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam!

Dodaj komentarz