JANUSZ KURBIEL – pożegnanie

Zmarł Janusz Kurbiel

W wieku 70 lat zmarł Janusz Kurbiel, mieszkający we Francji polski żeglarz polarny. Był organizatorem i uczestnikiem rejsów w rejony arktyczne. Wspólnie z żoną Joel, prowadził badania naukowe tych obszarów przy wykorzystaniu jachtu jako zaplecza logistycznego.

Z informacji przekazanych przez żonę kapitana jego polskim przyjaciołom wynika, że Janusz Kurbiel zmarł we śnie na jachcie kotwiczącym u wybrzeży Grenlandii podczas ich powrotu na południe. Na razie nie wiadomo, kiedy i gdzie zostanie pochowany.

Kapitan Kurbiel zajmował się przede wszystkim badaniem zmian klimatycznych, ale uczestniczył też w projektach z zakresu innych dziedzin nauki. W 1996 roku uzyskał stopień doktora klimatologii polarnej na paryskiej Sorbonie. Był autorem licznych książek i artykułów – relacji ze wypraw. Wielokrotnie uhonorowany nagrodami za wybitne żeglarskie dokonania.

Niektóre nagrody i wyróżnienia Janusza Kurbiela:
1988 – Nagroda Główna Srebrny Sekstant i Nagroda Rejs Roku dla kpt. Wojciecha Jacobsona, kpt. Janusza Kurbiela, kpt. Ludomira Mączki – pierwsze pokonanie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego z zachodu na wschód na s/y „Vagabond”.
1991 – Nagroda Główna Srebrny Sekstant i Nagroda Rejs Roku dla kpt. Janusza Kurbiela za dwukrotne opłynięcie Spitsbergenu na s/y „Vagabond 3”.
2005Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców za dobrą robotę żeglarską w wyjątkowo trudnych warunkach – za rejs szlakiem francuskiego żeglarza Jules de Bloseville’a do północno-wschodnich brzegów Grenlandii.
2007Wyróżnienie Kolos 2007 dla Joelle i Janusza Kurbielów, za przygotowanie i realizację wyprawy naukowej na wody Grenlandii drewnianym jachtem „Vagabond’elle” i dotarcie do Ziemi Rasmussena we wschodniej Grenlandii – jednego z najbardziej niedostępnych miejsc na wyspie.
2010 – III Nagroda Honorowa Rejs Roku dla Joelle i Janusza Kurbielów za wyprawę Borealis 2009-2010 na wodach arktycznych na „Vagabond’elle”.
2012Honorowe wyróżnienie Rejs Roku dla Joelle i Janusza Kurbielów za wyprawę Borealis 2012 z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Marguerite I”.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam!

Dodaj komentarz